Her er de nominerede til Bodilprisen 2019

Fotomontage. Katrine Greis-Rosenthal, Rasmus Bjerg og Sofie Gråbøl.

Foto: Rolf Konow, Martin Høien og Birger Storm

Rasmus Bjerg, Katrine Greis-Rosenthal og Sofie Gråbøl er blandt de mange nominerede til Bodilprisen 2019. Se alle nominerede her.

Fredag, 11. januar 2019 - af Lene Skriver Bak

Hele 14 priser skal uddeles, når Bodilprisen 2019 løber af stablen.

Showet finder sted 2. marts på Stærekassen og det er Iben Hjejle og Signe Lindqvist, der skal styre slagets gang.

Prisvinderne i de 14 kategorier skal findes blandt disse nominerede:

Bedste danske filmDen skyldige (Gustav Möller)

  • Den tid på året (Paprika Steen)
  • Ditte & Louise (Niclas Bendixen)
  • Holiday (Isabella Eklöf)
  • Ternet Ninja (Anders Matthesen & Thorbjørn Christoffersen)
     

Bedste kvindelige hovedrolle

  • Ditte Hansen (Ditte & Louise)
  • Louise Mieritz (Ditte & Louise)
  • Paprika Steen (Den tid på året)
  • Victoria Carmen Sonne (Holiday)
     

Bedste mandlige hovedrolle

  • Anders Matthesen (Ternet Ninja)
  • Ardalan Esmaili (Charmøren)
  • Jakob Cedergren (Den skyldige)
  • Matt Dillon (The House That Jack Built)
  • Rasmus Bjerg (Så længe jeg lever)
     

Bedste kvindelige birolle

  • Karen-Lise Mynster (Den tid på året)
  • Katrine Greis-Rosenthal (Lykke-Per)
  • Lotte Andersen (Ditte & Louise)
  • Sofie Gråbøl (Den tid på året)
  • Soho Rezanejad (Charmøren)
     

Bedste mandlige birolle

  • Anders W. Berthelsen (Ditte & Louise)
  • Adam Brix (Ditte & Louise)
  • Jacob Lohmann (Den tid på året)
  • Lai Yde Holgaard (Holiday)
  • Lars Brygmann (Den tid på året)
     

Bedste ikke-amerikanske film

  • Burning (Lee Chang-dong)
  • Call Me By Your Name (Luca Guadagnino)
  • Grænse (Ali Abbasi)
  • Roma (Alfonso Cuarón)
  • Shoplifters (Hirokazu Koreeda)
     

Bedste amerikanske film

  • A Star Is Born (Bradley Cooper)
  • Florida Project (Sean S. Baker)
  • Lady Bird (Greta Gerwig)
  • The Shape of Water (Guillermo del Toro)
  • Three Billboards Outside Ebbing, Missouri (Martin McDonagh)
     

Bedste dokumentarfilm

  • Bobbi Jene (Elvira Lind)
  • Fanget i de fries land (Camilla Magid)
  • Hjertelandet (Janus Metz & Sine Plambech)
  • Olegs krig – en barndom i krigens skygge (Simon Lereng Wilmont)
  • Skjold & Isabel (Emil Næsby Hansen)
     

Blockbuster Talentprisen

  • Elvira Lind, dokumentarinstruktør (Bobbi Jene)
  • Gustav Möller, instruktør (Den skyldige)
  • Isabella Eklöf, instruktør (Holiday)
  • Josephine Farsø, scenograf (Christian IV – den sidste rejse & Holiday)
  • Sofie Marie Kristensen, klipper (Brakland)
     

Ud over de ovenstående kategorier uddeles også en pris for ’Bedste manuskript’, ’Bedste fotograf’, ’Æres-Bodil’ og ’Sær-Bodil’ og Henning Bahs-prisen, som går til en scenograf.

 

 

 

Sofie Linde.
Esben Smed.